Chests
-
Stelsie B2588-44 Four Drawer Chest
(Chests - 4 Drawers)With its clean-lined look and modern attitude, this chest of drawers is a fresh style awakening. A crisp, white hue over subtle replicated wood grain easily complements other furniture finishes. Smooth drawer fronts with antiqued pewter-tone handles complete the aesthetic.
$269.95
$449.95
Save $180.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Stelsie |
| Number of Drawers | 4 drawers |
| Style | Casual |
| Color | White |
| Material | Wood or wood byproducts |
| Media Console | No |
| Assembly Required | No |
| Additional Information |
• Made with engineered wood (MDF/particleboard/plywood) and decorative laminate for the right balance of affordability and durability • White finish with subtle replicated wood grain • Antiqued pewter-tone handles • 4 smooth-gliding drawers • Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International) • Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety • Bottom drawer interior: 27"W x 13"D x 8.25"H • Top drawer interior (3): 27"W x 13"D x 6.5"H |
| DIMENSIONS | |
| Width | 30.24 inch(es) / 76.81 cm |
| Height | 46.34 inch(es) / 117.7 cm |
| Depth | 15.59 inch(es) / 39.6 cm |
| Weight | 117 lb(s) / 53.07 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 33 inch(es) / 83.82 cm |
| Height | 49.62 inch(es) / 126.03 cm |
| Depth | 18.25 inch(es) / 46.36 cm |
| Weight | 128.99 lb(s) / 58.51 kg |
| Volume | 17.29 cu. ft. / 0.49 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052730289 |
-
Your young trendsetter can live out her free spirit with this full headboard. Exquisite carved medallion + More
-
With its clean, crisp and fresh finish, this dresser is understated elegance done to perfection. Whether + More
-
The Signature Design Anarasia bedroom mirror's crisp cottage white gives traditional Louis Philippe profiling + More
-
Exuding a timeless casual design, this nightstand is ready to define your personal space. It easily adapts to + More
-
$249.95
Save $100.00
$149.95
Kozlani PCB1819-01 Vanity Upholstered Stool
(Vanity Tables and Sets - Seating)Fit for a princess. This vanity stool’s crisp matte white finish pairs with charming elements like turned + More
-
$1,719.95
Save $720.00
$999.95
Fortman B680B23 California King Panel Storage Bed
(Beds - California King)The casual design of this California king panel storage bed introduces a time-honored look to your restful + More
-
With its clean-lined look and modern attitude, this dresser is a fresh style awakening. A crisp, white hue + More
-
With its clean-lined look and modern attitude, this mirror is a fresh style awakening. A crisp, white hue + More
-
With its clean-lined look and modern attitude, this nightstand is a fresh style awakening. A crisp, white hue + More
-
With its clean-lined look and modern attitude, this full panel bed is a fresh style awakening. A crisp, white + More
-
With its clean-lined look and modern attitude, this queen panel bed is a fresh style awakening. A crisp, + More
-
With its clean-lined look and modern attitude, this king panel bed is a fresh style awakening. A crisp, white + More
-
With its clean-lined look and modern attitude, this dresser with mirror is a fresh style awakening. A crisp, + More
-
With its clean-lined look and modern attitude, this panel bed is a fresh style awakening. A crisp, white hue + More
